Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja odsetek ustawowych i nie tylko po 18 marca 2020r

Data aktualizacji: 7 kwietnia 2020

Windykacja odsetek jest prawem każdego przedsiębiorcy i nie tylko, jeżeli jego kontrahent lub klient opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia. W obecnej sytuacji panującego koronawirusa, którego skutki już widać w obrocie gospodarczym, dochodzenie wierzytelności oraz żądanie odsetek będzie miało istotne znaczenie, zwłaszcza, że od 18 marca 2020r ich wysokość uległa obniżeniu, wskutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej w dniu 17 marca 2020 r., ustaliła nowe stopy procentowe NBP, podejmując decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o pół punktu procentowego z 1,5% do 1%. Wskutek tej decyzji zmieniła się wysokość odsetek ustawowych, odsetek za opóźnienie oraz odsetek maksymalnych.

Zagadnienia poruszone w artykule

 

Wysokość odsetek ustawowych

Zgodnie z art. 359 § 1 K.c., odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Wysokość tych odsetek reguluje art. 359 § 2 k.c. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Od dnia 18 marca 2020 r. odsetki ustawowe wynoszą 4,5% w skali roku.

 

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie

Odsetki ustawowe za opóźnienie należą się, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, o czym stanowi art. 481 § 1 k.c. Wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Wysokość tych odsetek reguluje art. 481 § 2 k.c. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Od 18 marca 2020 r. wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 6,5% w skali roku.

 

Wysokość odsetek maksymalnych

Wysokość odsetek maksymalnych, czyli odsetek które należą się wierzycielowi w przypadku, gdy w umowie strony zastrzegły odsetki wyższe, niż ustawowe lub ustawowe za opóźnienie, również została obniżona. W takim przypadku zastosowanie ma ustawowe ograniczenie maksymalnej wysokości odsetek, która nie może przekroczyć dwukrotności wysokości danego rodzaju odsetek. Od 18 marca 2020 r. wysokość ustawowych odsetek maksymalnych wynosi 9%. Natomiast wysokość maksymalnych odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 13%

 

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych

Odsetki te mogą być dochodzone przez wierzyciela, jeżeli dłużnik opóźnił się ze spełnieniem swojego świadczenia pieniężnego, zaś transakcja miała charakter transakcji handlowej w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Te odsetki pozostają na dzień dzisiejszy bez zmian i wynoszą 11,5% w skali roku, oraz 9,5% jeżeli dłużnikiem jest publiczny podmiot leczniczy. Wysokość tych odsetek zmieni się dopiero od 1 lipca 2020 r pod warunkiem, że stopa referencyjna NBP zostanie na aktualnym poziomie.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *