Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Samodzielna pomoc prawna a porady w formie abonamentu praktyczne porównanie

Data aktualizacji: 19 kwietnia 2024

W dobie łatwego dostępu do informacji online (w tym również prawnych), wiele osób zastanawia się, czy samodzielne poszukiwanie odpowiedzi na problemy prawne będzie wystarczająco skuteczne. Czy warto jednak zainwestować w profesjonalne usługi prawne np. w formie abonamentu. Ostateczna ocena oczywiście przychodzi post factum. Decyzja ta jest jednak niezwykle istotna. Może mieć znaczący wpływ na rezultaty prawne, finansowe oraz osobiste związane z następstwami prowadzonych działań. W niniejszym artykule postaramy się poruszyć najważniejsze kwestie w tym temacie oraz pokazać różnice.

 

Koszty bezpośrednie na wstępie

Koszty to istotny aspekt. Samodzielna pomoc prawna często wydaje się być mniej kosztowna, gdyż nie wymaga bezpośrednich wydatków na usługi prawnika. Przynajmniej na początku. Jednakże, abonament prawny, mimo początkowo wyższych kosztów, może okazać się bardziej opłacalny, oferując stały dostęp do konsultacji i bieżącej pomocy prawnej. Co istotne, niestety często zdarza się, iż informacje znalezione samodzielnie, nie są precyzyjne. Co w następstwie doprowadza do pojawienia się większych problemów prawnych. Problemów, z którymi podstawowy zestaw informacji znalezionych w Internecie niestety już sobie nie poradzi. Wówczas wzrasta stopień skomplikowania problemu i często wzrastają również koszty jego rozwiązania.
 

Koszty czasowe

Szukanie informacji i samodzielne interpretowanie przepisów może pochłaniać znaczne ilości czasu. Wbrew pozorom często znacznie większe, niż wstępnie szacowane. Abonament prawny zapewnia natomiast szybki dostęp do potrzebnych informacji i wsparcia, co znacząco skraca czas poświęcony na rozwiązywanie problemów prawnych. Dzięki temu klienci mogą skupić się na swoich głównych działalnościach bez konieczności poświęcania czasu na zawiłości prawne. Czas to często nasz największy koszt.
 

Koszty emocjonalne

Samodzielne radzenie sobie z problemami prawnymi może być źródłem stresu i niepewności, zwłaszcza gdy stawka jest wysoka, a prawo wydaje się skomplikowane. Abonament prawny może zminimalizować stres związany z koniecznością zrozumienia i stosowania prawa na własną rękę. Dodatkową kwestią są koszty emocjonalne związane pojawieniem się kolejnych obowiązków, które trudno wkomponować w i tak już napięty grafik. Ciągłe przekładanie próby rozwiązania danej sprawy, również może nastręczać dodatkowych problemów. Nie tylko wynikających z samej świadomości przesuwania, ale również samych konsekwencji prawnych związanymi z takim stanem. Najczęściej, drobny problem prawny może zostać szybko rozwiązany. Jeśli jednak pozostawimy go samego sobie, może szybko urosnąć do rangi dużego kryzysu.
 

Koszty korzyści utraconych

Samodzielne próby rozwiązania problemów prawnych mogą prowadzić do nietrafnych decyzji, które skutkują utratą możliwych korzyści lub dodatkowymi kosztami. Usługi abonamentowe, zapewniając dostęp do profesjonalnych porad, zwiększają prawdopodobieństwo korzystnego rozwiązania spraw, maksymalizując tym samym potencjalne korzyści. W praktyce, często zdarza się, iż opóźnienie lub błąd w rozwiązaniu problemu prawnego doprowadza do niepowodzenia większej transakcji, której potencjalne zyski daleko przekraczałyby wstępne koszty.
 

Dostęp do źródeł informacji

Samodzielna pomoc prawna wymaga obeznania z dobrymi źródłami informacji oraz umiejętności ich wyszukiwania, co może być barierą, szczególnie dla osób niezaznajomionych z prawem. Kolejnym problemem jest fakt, iż część źródeł przeznaczonych dla profesjonalistów nie jest łatwo dostępna lub jest zamknięta z szeregiem opłat. Opłat akceptowalnych dla kancelarii prawnej, dla której jest to narzędzie pracy. Jednak opłat czyniących skorzystanie z nich na użytek prywatny, nieopłacalnym przedsięwzięciem.
 

Poprawność wniosków płynących z analizy przepisów

Interpretacja przepisów prawnych wymaga specjalistycznej wiedzy. Błędy w samodzielnej analizie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Korzystanie z abonamentu prawnego minimalizuje ryzyko błędnej interpretacji dzięki dostępowi do prawników, którzy regularnie zajmują się analizą i stosowaniem przepisów w praktyce. Niestety, w tym wypadku wiedza na temat istnienia przepisów a umiejętność ich prawidłowego zastosowania w powiązaniu z innymi obostrzeniami, to dwie różne kwestie.
 

Poprawność wniosków płynących z doświadczenia oraz praktyki

Prawo nie jest statyczne i jego stosowanie często zależy od kontekstu, publikowanych interpretacji czy konsekwencji różnego rodzaju decyzji. W przypadku samodzielnych działań jest to prawdopodobnie największy problem. Osoba na co dzień zajmująca się zupełnie innymi działaniami, najczęściej nie jest w stanie zdobyć na tyle dużo doświadczenia, aby w przynajmniej bardziej skomplikowanych kwestiach móc radzić sobie na własną rękę. Niestety w wielu przypadkach, to właśnie brak doświadczenia i praktycznego zastosowania pozyskanej wiedzy prawnej, stanowi największą bolączkę.
 

Czas reakcji i czas uzyskania efektów

Samodzielne działania prawne mogą być znacznie wolniejsze, co w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji może być krytyczne. Usługi abonamentowe zapewniają priorytetowe traktowanie i szybkie reagowanie, co jest szczególnie ważne w kryzysowych momentach. Szybkość reakcji może decydować o powodzeniu lub porażce w sprawach prawnych, szczególnie w dynamicznym środowisku biznesowym. Rozwiązanie będące kwestią wykonania jednego telefonu, a wielogodzinna analiza dostępnych informacji w Internecie, robią naprawdę dużą różnicę.
 

Ogólna skuteczność prowadzonych działań

Abonament prawny zapewnia większą skuteczność w rozwiązywaniu problemów prawnych dzięki kompleksowemu podejściu, doświadczeniu, praktyce. Samodzielne podejście, choć pozornie tańsze, często może prowadzić do mniej satysfakcjonujących wyników. Jeśli dodamy do tego koszty czasowe, koszty popełnionych błędów, utraconych szans, koszty emocjonalne… szybko może okazać się, iż całe przedsięwzięcie nie jest tak opłacalne, jak początkowo zakładaliśmy.
 

Kontakt z kancelarią

W przypadku chęci uzyskania pomocy w kwestii porady prawnej lub nawiązania stałej współpracy w formie abonamentu, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *