Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

W jakich sytuacjach samodzielna windykacja jest niewskazana?

Data aktualizacji: 11 listopada 2022

Decyzja o podjęciu próby samodzielnego odzyskania zadłużenia lub powierzenia tych działań wyspecjalizowanej kancelarii prawnej lub innemu podmiotowi to kwestia indywidualna. Należy wziąć pod uwagę wiele za i przeciw. Elementy tego procesu decyzyjnego omawialiśmy już w kilku artykułach na łamach tego bloga. Są jednak sytuacje, w których samodzielna windykacja jest wysoce niewskazana. W niniejszym artykule przybliżymy część z nich.

 

Definicja samodzielnej windykacji

W pierwszej kolejności warto zdefiniować samo pojęcie samodzielnej windykacji. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, iż samodzielna windykacja to ogół działań zmierzających do odzyskania zadłużenia realizowanych samodzielnie lub wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Mówimy tu m.in. o:

  • kontaktach telefonicznych,
  • mailach,
  • korespondencji tradycyjnej (ponaglenia, wezwania do zapłaty),
  • innej komunikacji elektronicznej (sms, komunikator internetowy),
  • osobistych spotkaniach,
  • przygotowaniu pism oraz reprezentacji w sądach.

 

Kwestie prawne

Pierwszym przypadkiem, w którym warto przemyśleć rezygnację z samodzielnej windykacji są sytuacje skomplikowane prawnie, wymagające nie tylko dużego obeznania z aktualnie obowiązującymi przepisami, ale również ze sposobem ich stosowania. Wysoki poziom skomplikowania może wynikać np. z:

  • trudności prawnych wynikających z udokumentowania wystąpienia zadłużenia,
  • poziomu skomplikowania podpisanych umów,
  • ograniczeń i specyficznego ustawodawstwa danej branży.

 

Kwestie zasobów (głównie czasu)

W przypadku ograniczonych zasobów – szczególnie czasu – samodzielna windykacja również nie jest wskazana. Doświadczenie pokazuje, iż w znacznej części przypadków proces kończy się niepowodzeniem. Powodów jest wiele, m.in.:

  • brak czasu na szybkie reagowanie,
  • przekładanie działań w nieskończoność,
  • przestoje w działaniach,
  • porzucenie działań z powodu braku czasu.

 

Kwestie emocjonalne

Proces windykacji może być niezwykle stresujący. Szczególnie w przypadku, kiedy jesteśmy silnie związani emocjonalnie z projektem / usługą, która została zrealizowana, jednak nie została opłacona. Jeśli mamy problem z kontaktami z dłużnikiem lub podchodzimy do procesu nazbyt emocjonalnie, zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż nie tylko cały proces będzie nas kosztował wiele zdrowia, ale na jego etapach popełnimy wiele błędów, które mogą wydłużyć lub wręcz przekreślić sukces całego przedsięwzięcia.
 

Kwestie zachowania dobrych relacji

Ze specyficznym rodzajem wcześniejszej sytuacji mamy do czynienia, kiedy kontrahent jest naszym stałym Klientem, z którym chcemy zachować dobre relacje. W takim przypadku odseparowanie kwestii aktualnie prowadzonych działań od działań windykacyjnych, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
 

Jakie mamy alternatywy?

Alternatywnym rozwiązaniem jest outsourcing działań windykacyjnych na zewnątrz. Skuteczność takiego rozwiązania długofalowo jest znacznie wyższa niż samodzielnych działań. Dodatkowo zaoszczędzone zasoby możemy przeznaczyć na inne, bardziej wartościowe działania.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *