Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty?

Data aktualizacji: 1 kwietnia 2022

Wezwanie do zapłaty stanowi w istocie jeden z ostatnich kroków windykacji polubownej. Etapu, w którym bez udziału sądu próbujemy porozumieć się z dłużnikiem. Wezwanie do zapłaty jest o tyle istotne, iż z jednej strony, jest wyraźnym sygnałem dla dłużnika, iż czas mniej oficjalnej wymiany korespondencji, czy innej komunikacji się kończy. Z drugiej strony stanowi ważny etap w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji sądowej. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią, o którą pyta wiele osób. Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty?

Kryterium skuteczności

Pierwszym etapem odpowiedzi na tytułowe pytanie jest określenie, co rozumiemy przez skuteczne wezwanie do zapłaty. Jakie kryterium powinniśmy przyjąć. W tym przypadku odpowiedź jest dosyć prosta: za skuteczne przyjmujemy takie wezwanie do zapłaty, które spowodowało uregulowanie zadłużenia przez dłużnika. Oczywiście przygotowując takie wezwanie nie możemy zapominać o kwestiach formalnych pod kątem ewentualności przekazania sprawy do sądu.

Natomiast na potrzeby tego artykułu zajmiemy się skutecznością powodującą uregulowanie należności.
 

Komplet elementów

Wezwanie wręczane (lub przesyłane) do dłużnika przede wszystkim nie może być wadliwe prawnie. Musi zawierać komplet niezbędnych elementów. W znacznej części przypadków dłużnicy są dosyć dobrze zorientowani w wymogach, jakie ten dokument powinien spełniać. Nie zapominajmy więc o:

  • danych wierzyciela,
  • danych dłużnika,
  • liście zadłużeń wraz z podstawą ich wystąpienia,
  • kwot dla poszczególnych pozycji,
  • oryginalnych terminach płatności,
  • wysokości odsetek,
  • terminie, w którym dłużnik ma spłacić zadłużenie,
  • numerze konta bankowego do wykonania przelewu,
  • opisie konsekwencji, które mogą spotkać dłużnika w związku z nieterminową spłatą,
  • podpisie wierzyciela.

 

Odpowiednia forma

Wbrew pozorom forma dokumentu ma znacznie. Niedbale napisany dokument bez formatowania, zawierający błędy, z pewnością nie przekona dłużnika, że nasze zamiary są poważne i w przypadku braku reakcji sprawa trafi na drogę sądową. Jeśli dokument wezwania do zapłaty stanowi taki problem dla wierzyciela, dłużnik może zakładać, że jeśli dojdzie do postępowania sądowego, sprawy będą wyglądały podobnie.
 

Poprawność rachunkowa

Niezwykle istotną kwestią jest również poprawne określenie wszelkich zadłużeń oraz wyliczenie odsetek (ustawowych lub / i wynikających z umowy). Warto zwrócić uwagę na poprawne określenie terminów od kiedy powinny być naliczane odsetki i w jakiej wysokości.
 

Przygotowanie wezwania przez kancelarię

Pieczęć kancelarii prawnej pod wezwaniem do zapłaty często jest wystarczającym argumentem dla dłużnika, aby zwrócić zadłużenie. Zaangażowanie kancelarii prawnej oznacza bowiem, iż sprawa jest traktowana przez wierzyciela poważnie i może skończyć się sprawą sądową, a w konsekwencji windykacją komorniczą. To zaś oznacza dla dłużnika znacznie wyższe koszty końcowe.

Dodatkowo takie rozwiązanie ma jeszcze kilka zalet:

  • pewność zgodności z obowiązującym prawem,
  • oszczędność czasu,
  • brak błędów formalnych.

 

Istotna kwestia na koniec

Warto mieć świadomość, iż wezwanie do zapłaty jest jednym z najistotniejszych elementów procesu windykacji. Napisanie go w sposób niedbały, wykorzystanie (bez dogłębnej analizy) szablonów dostępnych w Internecie, zwłoka w przekazaniu dokumentu wierzycielowi – wszystkie te elementy mogą przesądzić o tym, iż odzyskanie zadłużenia będzie bardzo utrudnione.
 

Zobacz również wersję video

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *