Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Abonament na usługi prawne w 2022 – kwestie nieoczywiste

Data aktualizacji: 3 grudnia 2021

Różnego rodzaju pakiety usług prawniczych funkcjonują w naszej rzeczywistości już od wielu lat. Z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Z jednej strony z uwagi na ekonomię (niskie, stałe koszty) z drugiej strony na spójność działań jakie niesie za sobą powierzenie wszystkich kwestii prawnych jednemu podmiotowi. Pojawiają się pytania, czy niewątpliwe, dynamiczne zmiany, które dotyczą prawdopodobnie większości przedsiębiorców, wpływają istotnie na kwestie związane z abonamentami prawnymi. W niniejszym artykule postaramy się poruszyć najważniejsze, mniej oczywiste kwestie dotyczące tego typu pakietów. Szczególnie w ujęciu zmian czekających nas w 2022 roku.

Wzrost kosztów wewnętrznych działów prawnych

Zaplanowane na przyszły rok zmiany w prawie w dużej części przedsiębiorstw mogą wpłynąć na wzrost kosztów zatrudnienia. Co za tym idzie wzrost ogólnych kosztów utrzymania własnych działów prawnych. Prawdopodobnie przyśpieszy to decyzje związane z outsourcingiem tego typu usług. Szczególnie w przedsiębiorstwach średniej wielkości, w których koszty utrzymania własnego działu prawnego mogą znacznie przekraczać potencjalne korzyści. W takim przypadku właściciele firm staną przed wyborem:

  • ponoszenia stałych kosztów pakietów prawnych,
  • ponoszeniem kosztów przy każdym zdarzeniu prawnym (poradzie prawnej, reprezentacji, weryfikacji dokumentów etc.).

Warto zawczasu wykonać realną kalkulację i wybrać najbardziej korzystną opcję. Warto również wziąć pod uwagę, iż statystycznie usługi realizowane na podstawie stałych umów rzadziej podlegają podwyżkom.
 

Problemy kadrowe

Problemy związane z covid-19, niestety z dużym prawdopodobieństwem, nie zakończą się w 2021 roku. Można ostrożnie założyć, iż 2022 będzie zbliżony do poprzedniego. W kwestiach rozwiązywania problemów, delegacji i realizacji zadań może to być szczególnie odczuwalne. Rozwiązywanie kwestii prawnych wymaga spójności i często szybkich działań. Może to stanowić nie lada wyzwanie. Szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach, które z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej cierpią na braki kadrowe, a decyzja o rozszerzeniu zespołu jest zawsze poparta bardzo głęboką analizą. Abonament prawny pozwala odciążyć przedsiębiorcę i zapewnić ciągłość działań. Nawet w przypadku chwilowej absencji członków zespołu.
 

Rozwiązywanie problemów zanim urosną

Pozostawianie nierozwiązanych drobnych problemów prawnych może spowodować ich „urośnięcie” do znacznie większych rozmiarów. Z pozoru prosta kwestia, która mogłaby być rozwiązana w postaci jednego pisma lub aneksu, pozostawiona, może skończyć się postępowaniem sądowym. Postepowaniem, które z uwagi na aktualny stan epidemiczny może jeszcze się wydłużyć. Co istotne, takie postępowanie również będzie wymuszało kolejne nakłady zarówno finansowe, jak i czasowe.
 

Stałe koszty łatwiejsze do zaplanowania

Jedną z kluczowych kwestii jest możliwość sprawnego budżetowania dostępnych środków. Znacznie łatwiej zaplanować stałą, niewielką opłatę za abonament prawny niż zmieniające się z miesiąca na miesiąc koszty doraźnej obsługi prawnej.
 

Zakres abonamentów prawnych

Czy każdy podmiot potrzebuje opieki prawnej w pełnym wymiarze? Prawdopodobnie nie. Koniec roku jest jednak dobrą okazją do podsumowania bieżącego roku, określenia celów, stworzenia strategii na kolejne okresy oraz rzetelnej oceny ryzyka przyszłych, planowanych działań. Warto w tych planach uwzględnić kwestie prawne. Prędzej czy później z pewnością pojawią się zagadnienia wymagające pomocy prawnika. Wykonując kalkulację opłacalności poszczególnych form pomocy prawnej, warto wziąć pod uwagę znacznie więcej kwestii, które mogą stanowić element abonamentu prawnego. Poniżej kilka przykładów:

  • przygotowywanie pism procesowych, wezwań do zapłaty,
  • sporządzanie projektów umów i ugód,
  • sprawy z zakresu prawa pracy,
  • sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym,
  • sprawy z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego,
  • sprawy cywilne i gospodarcze, w tym przygotowanie/weryfikacja umów,
  • przygotowywanie statutów, regulaminów i innych aktów regulujących funkcjonowanie stowarzyszeń, fundacji, wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni i ich organów,
  • reprezentowanie Klienta w sporach z dłużnikami,
  • reprezentowanie Klienta przed sądami, organami administracji, a także występowanie w sprawach przed organami egzekucyjnymi,
  • uczestnictwo w negocjacjach z kontrahentami, dłużnikami Klienta.

 

Dodatkowe źródła informacji

Poniżej prezentujemy kilka dodatkowych źródeł informacji:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *