Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

4 działania windykacyjne, które warto wykonać przed końcem roku

Data aktualizacji: 18 listopada 2022

Każde przedsiębiorstwo działa w cyklach. Pod kątem księgowo płacowym najczęściej w cyklu rocznym od stycznia do grudnia. Jak w przypadku wielu innych spraw, również pod kątem windykacji, warto wykonać kilka działań jeszcze przed zamknięciem roku. W niniejszym artykule zajmiemy się najważniejszymi.

Koniec roku już blisko

Wbrew pozorom koniec roku jest bliżej niż często zakładamy. Jeśli weźmiemy pod uwagę przerwę świąteczną, okres między świąteczny, a także kilka dni bezpośrednio przed świętami, w których najczęściej efektywność pracy jest nieco niższa, do końca roku pozostał nieco ponad miesiąc. To zdecydowanie najwyższy czas, aby zająć się kwestiami windykacyjnymi wymagającymi działań jeszcze w tym roku.
 

1. Weryfikacja wszystkich płatności

Jeśli wykonujemy stały monitoring płatności oraz śledzimy postęp regulacji zadłużeń, ta czynność nie zajmie nam zbyt dużo czasu. W przeciwnym wypadku, szczególnie przy dużej ilości płatności warto zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu. Warto przeanalizować wszystkie występujące zadłużenia, sprawdzić postępy w ich odzyskiwaniu oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwe kwestie.
 

2. Potwierdzenia sald

Na potwierdzenie sald z kontrahentami mamy czas od 1 października do 15 stycznia kolejnego roku. Z uwagi na kwestie opisane na początku artykułu, połowa listopada jest idealnym momentem na rozpoczęcie tych działań. Najczęściej potwierdzenia sald przesyła się ze stanem na dzień 31 listopada. To praktyka często stosowana w wielu przedsiębiorstwach.

Warto również pamiętać, iż potwierdzenia sald mają znaczenie nie tylko księgowe, ale mogą stanowić istotny dowód w przypadku postępowania windykacyjnego.
 

3. Przegląd i modyfikacja procedur

Koniec roku to również idealny moment na pełny przegląd stosowanych procedur windykacyjnych, analizę ich skuteczności i co najważniejsze wprowadzenie modyfikacji procedur. Szczególnie modyfikacji, które będą miały wpływ na współpracę z dłużnikami. Przyjęło się, iż początek roku to dobry moment na zmianę wszelkiego rodzaju regulacji. Również tych windykacyjnych.
 

4. Rewizja aktualnie obowiązujących umów

Szczególnie w dobie wysokiej inflacji, koniec roku to dobry moment na rewizję aktualnie obowiązujących umów z dużym naciskiem na te, które dotyczą kontrahentów zalegających z uregulowaniem należności. Warto dokładnie przeanalizować zarówno korzyści z nich płynące, jak i ogólne koszty, które generują dla przedsiębiorstwa. Jednymi z największych kosztów, których często nie bierzemy pod uwagę są właśnie działania windykacyjne oraz ogólne koszty obsługi opóźnionych płatności. Warto w szacunkach wziąć pod uwagę nie tylko koszty finansowe, ale również koszty niematerialne, jak czas pracowników czy stres.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *