Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja należności za wynajem mieszkania

Data aktualizacji: 30 kwietnia 2021

Windykacja należności za wynajem mieszkania może przysporzyć wielu problemów. Szczególnie osobom wynajmującym pojedyncze lokale, które traktują to jako dodatkowe źródło dochodów. W takiej sytuacji opracowanie skomplikowanych procedur, stały monitoring czy śledzenie wszystkich zmian w prawie samodzielnie może stanowić nie lada wyzwanie.

Niestety aktualna sytuacji powoduje, iż przypadków zaległości w płatnościach z tytułu wynajęcia mieszkania jest coraz więcej. Warto wiedzieć jakie mamy możliwości w zakresie windykacji i dochodzenia naszych praw.

Postaramy się po krótce przybliżyć ten temat oraz przedstawimy możliwe ścieżki działań.

Jakie mamy możliwości?

Zakładając, że zadłużenie już powstało, mamy do wyboru kilka możliwości. Poniżej opiszemy je w skrócie:

  • Telefoniczne lub mailowe upomnienie dłużnika i prośba o spłatę. Zdarza się, iż najemcy zwyczajnie zapomną lub przez przypadek, w wyniku innych zdarzeń nie uregulują zadłużenia na czas. W takich przypadkach telefon lub mail często wystarczy. Preferujemy mail z uwagi na formę pisemną, mamy dowód, iż przekazywaliśmy taką informację dłużnikowi. W przypadku pojedynczego wystąpienia zdarzenia, SMS również jest rozwiązaniem.
  • Wezwanie do zapłaty. Oficjalne wezwanie dłużnika do spłacenia swoich zobowiązań. Powinno zostać przygotowane na piśmie i najlepiej przesłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
  • Przekazanie sprawy wyspecjalizowanej kancelarii. Często pismo lub wezwanie do zapłaty przesłane z pieczęcią kancelarii wystarcza do nakłonienia dłużnika do spłacenia zaległości. Jeśli nie chcemy tracić czasu i nerwów, oczywiście ten krok możemy wykonać jako pierwszy. Wówczas to kancelaria będzie kontaktowała się z dłużnikiem w celu uregulowania zadłużenia.
  • Sprawa sądowa. Jeśli nie uda się polubownie rozwiązać problemu, wówczas pozostaje nam droga sądowa. Na tym etapie pomoc kancelarii w wielu wypadkach może okazać się już niezbędna (choć pozew można złożyć oczywiście we własnym zakresie).
  • Windykacja komornicza. Po uzyskaniu z sądu nakazu zapłaty oraz nadaniu mu klauzuli wykonalności, sprawę możemy przekazać do odpowiedniego terytorialnie komornika.

 

Przydatne dokumenty

Już na etapie planowania wynajmu warto wziąć pod uwagę konieczność posiadania kilku istotnych dokumentów oraz na każdym etapie działań archiwizować wszelkie umowy, pisma, czy inną korespondencję. Poniżej lista przydatnych dokumentów:

  • podpisana przez obie strony umowa najmu,
  • w sytuacji, kiedy jest to umowa najmu okazjonalnego, oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w trybie art.777 par.1 pkt. 4 k.p.c.,
  • protokół odbioru mieszkania z dnia podpisania umowy,
  • protokół odbioru mieszkania z dnia zakończenia umowy (jeśli umowa już została zakończona),
  • korespondencja mailowa,
  • wezwania do zapłaty,
  • dokumenty dotyczące rozliczeń kosztów zmiennych, jeśli nie są one zawarte w czynszu.

 

Windykacja przez kancelarię, czy samodzielnie?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Windykacja umowy najmu przez kancelarię prawną ma z pewnością wiele zalet:

  • oszczędność czasu poświęconych nie tylko na przygotowanie pism, ale również analizę prawną sytuacji,
  • większa szansa na finalny sukces,
  • duża szansa na rozwiązanie problemu jeszcze przed wejściem na drogę sądową,
  • znaczne ograniczenie szans na wystąpienie błędów proceduralnych.

 

Wycena i koszty windykacji

Wycena windykacji tego typu umów jest w naszej kancelarii bezpłatna. Wystarczy odwiedzić podstronę: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/wycena-windykacji oraz wypełnić znajdujący się na niej formularz. Po zapoznaniu się z sytuacją, prześlemy szczegółową wycenę.
 

Kiedy należy rozpocząć windykację umowy najmu?

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją jednostkową (zaległością za jeden miesiąc) oczywiście możemy w mniej formalny sposób zwrócić najemcy uwagę na brak płatności. Powinniśmy to jednak zrobić niezwłocznie po przekroczeniu terminu. Pamiętajmy, iż umowa najmu powinna konkretnie określać terminy płatności poszczególnych kwot. Z doświadczenia wynika, iż przedłużanie rozpoczęcia działań ma wiele minusów:

  • zachęca dłużnika do nieregulowania zobowiązań w terminie,
  • zwiększa szanse na powstanie większych zadłużeń,
  • zmniejsza szansę na szybkie odzyskanie należności.

 

Pierwsze kroki przy nawiązaniu współpracy

W jaki sposób nawiązać współpracę z kancelarią? Pierwszym krokiem jest kontakt. Można tego dokonać na kilka sposobów:

Pamiętajmy, wycena prowadzenia działań windykacyjnych w naszej kancelarii jest usługą bezpłatną.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 8

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *