Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Opieka prawna spółki z o.o. – FAQ 2023

Data aktualizacji: 15 września 2023

Dynamicznie zmieniające się przepisy i niepewna sytuacja skłania coraz więcej zarządów spółek z o.o. do rozważenia przeznaczenia większej ilości środków na opiekę prawną przedsiębiorstwa. Opiekę, która nie tylko wspomoże w kwestiach bieżących, ale pozwoli przeanalizować decyzje biznesowe dotyczące planów na czasy post Covid-19. W związku z powyższym otrzymujemy liczne zapytania w kwestiach związanych z tym tematem. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Jaki jest zakres opieki prawnej dla spółek z o.o.?

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych ustaleń oraz formy opieki prawnej (czy jest to pojedyncza porada prawna, czy stała opieka), jednak możemy wyróżnić kilka najważniejszych kwestii:

Bieżąca opieka prawna dotycząca aktualnej działalności spółki. Nie jest to jednak wyłącznie sporządzanie opinii prawnych dotyczących bieżących działań, czy przygotowywanie umów. Aktualna sytuacja wymusza na przedsiębiorstwach znacznie większą znajomość przepisów i szybkie dostosowanie się do obowiązujących wymagań. Kluczowej jest tu słowo „szybkie”. W wielu przypadkach, z którymi mamy do czynienia, zmieniające się przepisy wymagają podjęcia natychmiastowych działań.

Dla przykładu od 2023 roku zaczęły obowiązywać przepisy związane z 3 dyrektywami UE:

  • dyrektywą Omnibus,
  • dyrektywą cyfrową,
  • dyrektywą towarową.

Konsekwencje prawne wynikające ze zmienionych przepisów w wielu wypadkach wymagały daleko idących zmian w funkcjonowaniu części podmiotów. Szczególnie operujących na rynku e-commerce. Wprowadzenie wielopoziomowych modyfikacji na wielu obszarach funkcjonowania spółki z o.o. nie jest zadaniem prostym. Wymaga doświadczenia i spojrzenia całościowego na sytuację firmy.

Łączenie i przekształcanie spółek prawa handlowego wraz z przygotowaniem stosownych dokumentów i umów w zakresie łączenia, przekształcania i przejmowania spółek. Dotyczy to również doradztwa prawnego w związku ze zmianami struktury właścicielskiej spółek, w tym przygotowania umów nabycia (zbycia) udziałów lub akcji.

Opracowywanie zabezpieczeń finansowych w tym poręczeń, gwarancji i weksli– to również element, w którym kancelaria prawna może pomóc. Nie tylko w zakresie formy zabezpieczenia, ale również praktycznych konsekwencji wyboru tej lub innej opcji.

Obsługa zgromadzeń wspólników zarówno tych zwyczajnych, jak i nadzwyczajnych.

Kwestie związane z sądami takie jak:

  • sporządzanie pism sądowych i innych z zakresu postępowań przed sądami, organami administracji oraz instytucjami publicznymi,
  • reprezentowanie Klienta przed sądami, organami administracji, a także występowanie w sprawach przed organami egzekucyjnymi,
  • doradztwo w zakresie wyboru najlepszych ścieżek działań związanych z postępowaniami sądowymi.

Windykacja – jest to prawdopodobnie jedna z najistotniejszych kwestii dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie w związku z zatorami płatniczymi w wielu firmach. Kancelaria nie tylko może pomóc w odzyskaniu zadłużenia od kontrahentów, ale również doradzi, jak opracować politykę płatności, aby uniknąć problemów w przyszłości. Do kwestii obsługi zadłużeń warto podejść systemowo. Skupiając się na szerszym spektrum, nie tylko pojedynczych działaniach realizowanych w związku obsługą pojedynczego kontrahenta.
 

Ile kosztuje stała opieka prawna spółki z o.o.?

Jeśli mówimy o stałej – comiesięcznej obsłudze prawnej, koszt wynosi od 1500PLN + VAT / mieś. Jest to więc kwota porównywalna np. z obsługą księgową niewielkiej spółki z o.o. W ramach stałej opieki Klientowi przysługuje 5 godzin porad prawnych w miesiącu. Biorąc pod uwagę, iż kancelaria prawna jest w stanie rozwiązać wiele problemów prawnych znacznie szybciej niż przedsiębiorca samodzielnie poszukujący informacji, w większości przypadków czas 5 godzin w miesiącu jest wystarczający do zapewnienia pełnej opieki prawnej na wysokim poziomie. Oczywiście zarówno zakres opieki prawnej, jak i koszt są dostosowywane do bieżącej sytuacji i indywidualnych wymagań firmy.

Więcej informacji na temat pakietu stałej obsługi prawnej dla spółek można znaleźć pod tym adresem
 

Na jakich zasad następuje rozliczenie za realizowaną usługę w formie abonamentu?

Wynagrodzenie ma charakter stały (ryczałtowy) i płatne jest z góry za dany miesiąc do 10-tego dnia każdego miesiąca świadczenia usług prawnych. Kancelaria wystawia i przesyła Klientowi fakturę VAT. Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.
 

Cennik jednorazowych porad prawnych dla spółek z o.o.

Sprawy jednorazowe są na tyle zróżnicowane, iż bardzo trudno określić ich koszt ogólny nie znając szczegółów. Każdy przypadek jest nieco inny i wymaga indywidualnej wyceny. Nie jest to jednak proces długi i po uzyskaniu niezbędnych informacji, kancelaria przesyła informację odnośnie proponowanej stawki. Wycenę porady prawnej można uzyskać na kilka sposobów:

 

Czy opieka prawna może być świadczona spółkom spoza Warszawy?

Jak najbardziej. W większości przypadków kontakt bezpośredni w zasadzie nie jest w ogóle potrzebny, a całość prac może być realizowana zdalnie. Projekty umów, opinii prawnych, wniosków wymagają elektronicznego przekazania dokumentów co można zrealizować np. mailem. Istnieje możliwość również kontaktu telefonicznego lub poprzez wybraną platformę przeznaczoną do telekonferencji. Dotyczy to zarówno jednorazowych porad prawnych, jak i usług prawnych w abonamencie.
 

Czy kancelaria może pomóc również w samym założeniu spółki z o.o.?

Oczywiście. Doradzamy w wyborze najkorzystniejszej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowanej do potrzeb i oczekiwań wspólników. Wybór właściwej spółki prawa handlowego jest istotny, gdyż każda spółka charakteryzuje się odrębnymi uregulowaniami prawnymi, w tym różnym zakresem praw i obowiązków wspólników oraz osób prowadzących sprawy spółki.

Współpracujemy na stałe z kancelarią notarialną, zapewniając profesjonalną pomoc podczas całego procesu rejestracji spółek, oszczędzając Państwa czas oraz pozwalając uniknąć formalnych błędów, które w sprawach rejestrowych decydują o szybkości i skuteczności rejestracji spółki w KRS.

 

W jaki sposób rozpocząć współpracę?

W przypadku chęci nawiązania stałej współpracy w formie opieki prawnej zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego:

W przypadku konieczności uzyskania pojedynczej porady prawnej, najlepszym rozwiązaniem będzie e-porada prawna.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *