Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Największy koszt działań prawnych na własną rękę – czas

Data aktualizacji: 16 grudnia 2022

Windykacja we własnym zakresie to często pierwsza myśl, szczególnie w przypadku właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw. O ile ma ona swoje zalety, często podejmując decyzję o rozpoczęciu działań nie jest brany pod uwagę największy koszt takiej decyzji – czas. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć tę kwestię oraz wskazać kilka głównych elementów procesu, które pochłaniają najwięcej czasu.

Analiza aktualnej sytuacji

Analiza stanu faktycznego, oszacowanie realnych zysków oraz potencjalnych kosztów to kwestia wymagająca dużych nakładów czasowych. Dobrze przeprowadzona pozwala znacznie zwiększyć szanse na ostateczny sukces. Wykonana niedokładnie lub wręcz zaniechana może spowodować konieczność poświęcenia znacznie większej ilości zasobów (materialnych i niematerialnych) w przyszłości. Analiza, czy przeprowadzona, czy też nie, finalnie będzie wymagała czasu (straty czasowe związane z konsekwencjami rezygnacji z analizy).
 

Identyfikacja problemów

Identyfikacja wszystkich istotnych z punktu widzenia przedsiębiorstwa problemów związanych z windykacją to kolejna kwestia, która wbrew pozorom pochłania wiele czasu. Oczywiście, jak w przypadku punktu wcześniejszego, kwestia ta może zostać pominięta (niestety często jest). Jednak takie działanie skutkuje koniecznością poświęcenia większych zasobów (nie tylko czasowych) w późniejszym okresie.
 

Znalezienie przepisów

Przekazując działania windykacyjne zewnętrznemu podmiotowi (szczególnie kancelarii prawnej), mamy pewność, iż działania będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W zasadzie nie ponosimy z tego tytułu kosztów (szczególnie czasowych). Inaczej sprawa wygląda w przypadku działań samodzielnych. W tym wypadku działania mają charakter jednostkowy. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie prawne w zasadzie do każdej sprawy z osobna. Wbrew pozorom odnalezienie odpowiednich przepisów (i niepopełnienie przy tym błędów) jest czasochłonne.
 

Interpretacja

Jedną kwestą jest odnalezienie przepisów, drugą ich interpretacja i umiejętność zastosowania w praktyce. Szczególnie, że w dużej ilości przypadków zachodzi konieczność skorzystania z wielu powiązanych ze sobą zasad i norm. Umiejętność właściwej interpretacji przepisów i późniejszego ich zastosowania, w przypadku pojedynczych działań na własną rękę, może być bardzo czasochłonna.
 

Korekty błędów

Przedsiębiorcy są specjalistami w swojej branży. Często wiedzą o niej wszystko. Jest to poparte doświadczeniem oraz specjalnie dobranym zespołem o wysokich kompetencjach. Trudno jednak – o ile przedsiębiorstwo nie posiada własnego działu prawnego – o tak wysoki poziom wiedzy i umiejętności w kwestiach, które wykonywane są jednostkowo. Prowadzi to do wielu błędów, których naprawa (jeśli jest możliwa) wymaga dużo czasu i dodatkowych środków finansowych. Często przewyższają one koszty przekazania windykacji na zewnątrz.
 

Czas to nie jedyny koszt

Analizując czas jako koszt nie należy zapominać, iż nie jest to jedyny czynnik. Warto wziąć pod uwagę również m.in.:

  • koszty finansowe konieczne do prowadzenia działań,
  • koszty z tytułu utraconych szans (poświęcenie czasu na czynności nie związane z główną działalnością firmy),
  • koszty błędów wynikłych z nieumiejętnych działań,
  • koszty wizerunkowe.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *