Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Jak przyspieszyć odzyskanie zadłużenia

Data aktualizacji: 21 lipca 2023

Decydując się na rozpoczęcie działań windykacyjnych, jednym z jej celów z pewnością będzie szybkie odzyskanie zadłużenia. Bez opóźnień, długotrwałych negocjacji, poświęcania dodatkowych środków (materialnych i niematerialnych). W jaki jednak sposób przejść cały proces możliwie najszybciej i co istotne z pozytywnym efektem końcowym? W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie tą kwestią.

 

Szybka reakcja

Szybka identyfikacja problemu i rozpoczęcie działań to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Dosyć często zdarza się, iż w natłoku innych obowiązków odkładamy sprawy związane z monitorowaniem płatności oraz podjęciem stosownych kroków, gdy zidentyfikujemy problem. Kilka istotnych wskazówek:

  • zainwestujmy w automatyczny lub półautomatyczny system monitoringu płatności,
  • ustalmy niezmienny czas (np. godzina w środę po południu) przeznaczony wyłącznie na kwestie windykacyjne,
  • nie odkładajmy działań niewygodnych,
  • stwórzmy przejrzyste procedury (krok po kroku) dotyczące postępowania w takich sytuacjach.

 

Wcześniej zaplanowane działania

Ostatnia wskazówka jest niezwykle istotna. Dysponując opracowanym wcześniej zestawem procedur możemy znacznie szybciej i bardziej efektywnie reagować na powstałe sytuacje. Zalety takiego podejścia:

  • skrócony czas działania,
  • odseparowanie emocji od procesu decyzyjnego,
  • powtarzalność działań,
  • mniejsza szansa na popełnienie błędów.

 

Bez zbędnych opóźnień

Podchodząc do kwestii odzyskiwania zadłużenia często traktujemy negocjacje z dłużnikiem podobnie jak traktujemy negocjowanie nowego kontraktu, zasad współpracy czy warunków nowego zamówienia. Powinniśmy jednak pamiętać, iż warunki dotyczące spłaty powstałego zadłużenia zostały już wcześniej określone. Jeśli dokonano dostawy towaru, wykonano zamówioną usługę, zrealizowano wszelkie postanowienia umowy, mamy pełne prawo oczekiwać uregulowania należności bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Takie działania mogą znacznie opóźnić cały proces windykacyjny.
 

Pomoc kancelarii prawnej

W celu przyspieszenia działań warto również przeanalizować możliwość przekazania działań windykacyjnych specjalizującej się w tych kwestiach kancelarii prawnej. Doświadczeni prawnicy, którzy z problemami windykacyjnymi mają do czynienia na co dzień wiele kwestii mogą wykonać znacznie szybciej. Bazując na doświadczeniu, skali działania, gotowych szablonach dokumentów, czy przez lata wypracowanych procedurach i dobrych praktykach.
 

Postępowanie nakazowe

Powyższe kwestie dotyczą przede wszystkim działań na etapie windykacji polubownej (choć oczywiście mają zastosowanie również na pozostałych etapach). Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, jeśli istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na postępowanie nakazowe. W postępowaniu tego typu sąd orzeka bez przeprowadzenia rozprawy, na podstawie załączonych do pozwu dokumentów. Warto zadbać o obszerną, ale również czytelną (jasno wskazującą ciąg przyczynowo skutkowy) dokumentację, która nie będzie budziła wątpliwości co do naszych racji.

Na tym etapie również zdecydowanie warto rozważyć nawiązanie współpracy z kancelarią prawną.
 

Postępowanie egzekucyjne

Trzecim rodzajem postępowania jest postępowanie egzekucyjne lub inaczej nazywane komorniczym. Po uzyskaniu na etapie postępowania sądowego tytułu egzekucyjnego, z naszym długiem możemy udać się do komornika. Wiele osób sądzi, iż przekazanie podstawowej dokumentacji kończy proces z ich strony. Warto jednak zadbać o przekazanie maksimum danych, które mogą być pomocne. W szczególności współpracując z dłużnikiem od dłuższego czasu możemy posiadać wiele cennych informacji takich jak:

  • dodatkowe informacje dotyczące majątku dłużnika,
  • aktualne miejsce, w którym dłużnik przebywa,
  • informacje dotyczące innych kontraktów czy wydarzeń, które mogą przyczynić się do ujawnienia stanu majątkowego dłużnika.

 

Pomoc w odzyskaniu zadłużenia

W przypadku chęci podjęcia współpracy w zakresie windykacji (na każdym jej etapie), serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Zobacz również wersję video

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *