Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Efektywności działań windykacyjnych: powtarzalność zadłużeń – kluczowe kwestie

Data aktualizacji: 8 marca 2024

Efektywność działań windykacyjnych stanowi jeden z fundamentów zapewniających stabilność finansową firm. Efektywność mierzona na wiele sposobów. Jednym z nich z pewnością powinny być pomiary powtarzalności zadłużeń. W obliczu rosnącej liczby przypadków wielokrotnych opóźnień w płatnościach, zrozumienie i adresowanie tego zjawiska staje się niezbędne dla utrzymania przedsiębiorstwa w dobrej kondycji. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie z tym związane.

Efektywności działań windykacyjnych

Aby działania windykacyjne były skuteczne, muszą być szybkie, zdecydowane, ale i przemyślane. Skuteczność tych działań opiera się na dobrym zrozumieniu aktualnej sytuacji zarówno dłużnika, jaki i otoczenia oraz własnego przedsiębiorstwa, a także na stosowaniu narzędzi analitycznych pomagających nie tylko w identyfikacji najlepszych strategii odzyskiwania długów, ale również ocenie skuteczności już stosowanych. Efektywność działań jest kluczowa, abyśmy mogli mówić o skutecznej windykacji. Dlaczego?

Przykład: Trudno uznać za efektywne i finalnie opłacalne oddelegowanie do działań windykacyjnych kilku pracowników przez kilka miesięcy w celu odzyskania kwoty będącej ułamkiem kosztów, które należy ponieść na ich płace. Niezależnie od tego, czy finalnie dług zostanie odzyskany, czy też nie.
 

Co rozumiemy przez powtarzalność zadłużeń

W tym wypadku chodzi o powtarzalność wystąpienia zadłużenia związaną z jednym kontrahentem (w szczególnych przypadkach grupą). Najczęściej występuje w przypadku cyklicznych rozliczeń usług lub dostawy towarów na podstawie długoterminowej umowy. Szczegółowe kryteria mogą oczywiście różnić się w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa. Dlatego wartości stricte liczbowe nie są tak ważne dla istoty niniejszego artykułu.
 

Istotność czynnika

Zrozumienie powtarzalności zadłużeń pozwala na lepsze planowanie działań windykacyjnych i minimalizację ryzyka finansowego. Jest to dosyć istotny czynnik z uwagi na fakt, iż w przypadku braku reakcji, początkowo drobne problemy, z czasem narastają. Powtarzające się zadłużenia narastają w czasie, terminy rozliczeń są przesuwane, powstaje przeświadczenie, iż takie działanie jest nową normą.
 

Zagrożenia

Powtarzające się zadłużenia mogą prowadzić do trwałego osłabienia relacji z klientami oraz do wzrostu kosztów operacyjnych związanych z windykacją. Długoterminowo, może to również ograniczyć możliwości rozwoju firmy na rynku, a nawet spowodować poważne zatory finansowe.

Wbrew pozorom powtarzające się zadłużenia to nie tylko problem czysto finansowy. Niezaadresowane – spowodują problemy w relacjach z danym klientem, który prawdopodobnie będzie dążył do przesunięcia granic czasowych jeszcze bardziej. W skrajnych przypadkach może to spowodować również chęć renegocjacji innych warunków umowy lub uzależnienie spłaty zadłużenia od uzyskania dodatkowych korzyści. Takie działania będą budowały również niepotrzebne napięcia.
 

Prewencja

Szybka interwencja i indywidualne (jednak zgodne z wcześniej obraną strategią windykacyjną) podejście do każdego przypadku zadłużenia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powtarzalności. Kluczowe jest tutaj zastosowanie skutecznych narzędzi monitoringu oraz konsekwencja w działaniu. W przypadku dużych kontrahentów i dużych zamówień warto również rozważyć regularne oceny zdolności kredytowej oraz dostosowanie warunków umów do rzeczywistej sytuacji finansowej klientów.
 

Dlaczego efektywność jest tak ważna?

Efektywność działań windykacyjnych nie tylko wpływa na zdolność firmy do odzyskiwania długów, ale także na jej ogólną kondycję finansową i wizerunek. Opracowanie efektywnej strategii windykacyjnej to inwestowanie w przyszłość firmy, jej stabilność i zdolność do dalszego rozwoju. Niezależnie, czy dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też dużego przedsiębiorstwa zatrudniającego setki pracowników.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *