Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Abonament prawny w firmie – 4 źródła oszczędności

Data aktualizacji: 9 września 2022

W dobie częstych zmian w prawie, rosnących kosztów i ogólnej niepewności, stała opieka prawna rozliczana w formie abonamentu staje się coraz bardziej popularna. Szczególnie z uwagi na jej stosunkowo niskie koszty. Poza oczywistą kwestią niższych kosztów w porównaniu do pojedynczych porad i innych czynności prawnych, abonamenty mają jeszcze kilka zalet typowo finansowych. W niniejszym artykule przybliżymy 4 najważniejsze.

 

1. Nieprzewidziane koszty pomocy prawnej

Stały koszt obsługi prawnej to przede wszystkim łatwość rozplanowania wydatków firmy i zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi, dodatkowymi kosztami. Niewielka comiesięczna kwota, która została wcześniej zaplanowana, jak inne abonamenty (np. obsługa księgowa, koszty wynajmu lokalu, etc.) najczęściej nie stanowi problemu. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w momencie, kiedy pojawia się problem prawny, który wymaga natychmiastowego działania i wiąże się z często znacznie większymi nakładami finansowymi, na które środki firma musi znaleźć niemal natychmiast. Szczególnie w mikroprzedsiębiorstwach może stanowić to duży problem.
 

2. Koszty wewnętrzne kadry

Często zdarza się, iż znaczna część mniejszych kwestii prawnych jest rozwiązywana wewnętrznie – przez pracowników firmy. Warto jednak skalkulować, czy czas poświęcony na rozwiązanie problemu w ten sposób nie kosztuje przedsiębiorstwa znacznie więcej niż abonament prawny. W tym czasie bowiem pracownik mógłby realizować swoje podstawowe działania, do których został zatrudniony i których owoce stanowią dla firmy przychód. Jakość rozwiązania problemu prawnego w ten sposób, to oczywiście dodatkowa kwestia, którą również warto wziąć pod uwagę.
 

3. Koszty popełnionych błędów

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie. Brak monitorowania zmian w prawie oraz niedostosowywanie do nich własnych procedur i działań może spowodować konieczność poniesienia kosztów wielokrotnie wyższych niż koszt miesięcznego abonamentu prawnego.
 

4. Koszty związane z „jednorazowym podejściem”

Alternatywnym rozwiązaniem są oczywiście pojedyncze porady i działania prawne. W wielu wypadkach okazuje się, iż ich koszty są jednak znacznie wyższe niż byłyby korzystając z abonamentu. Poza kwestiami oczywistymi, pojedyncze porady wiążą się z wyższymi kosztami również z uwagi na:

  • konieczność każdorazowego przeanalizowania sytuacji przedsiębiorstwa oraz jego otoczenia,
  • zebrania wielu dodatkowych informacji,
  • braku gotowych procedur komunikacji po obu stronach.

 

Więcej informacji

W przypadku zainteresowania usługą abonamentów prawnych w naszej kancelarii, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *