Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Abonament prawny dla małej firmy – czy warto?

Data aktualizacji: 8 kwietnia 2022

Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy mali przedsiębiorcy często mają znacznie więcej obowiązków, powstaje pytanie, czy kwestiami prawnymi w firmie warto zajmować się osobiście? Czy ograniczenia czasowe, brak zasobów, wreszcie brak chęci do rozpatrywania każdego problemu nie doprowadza w rezultacie do sytuacji, w której firma de facto ponosi znaczne straty z powodu samodzielnych działań (lub najczęściej ich braku).

Poniżej przedstawiamy kwestie najczęściej podnoszone przez osoby, które zgłaszają się do naszej kancelarii. Zastanowimy się również, w jaki sposób abonament prawny może rozwiązań konkretny problem.

Wiele zadań, mało zasobów

Mali przedsiębiorcy mają zwykle wiele zadań wymagających ich uwagi. Wiele drobnych elementów, do których tak naprawdę nikt nie jest przypisany. Osoba zajmująca się ustalaniem umów z klientami, często odpowiada również za ich realizację, płatności i ewentualną windykację. Niejednokrotnie doprowadza to do sytuacji, w której tylko część obowiązków zrealizowana jest prawidłowo. Pozostałe przedłużają się. W rezultacie nie są wykonane lub są wykonane nienależycie.

Abonament prawny: w całości rozwiązuje ten problem, ponieważ wszystkie kwestie prawne delegujemy do kancelarii. Osoba odpowiedzialna po stronie Klienta jedynie monitoruje działania i przekazuje niezbędne materiały. To o wiele wygodniejsza alternatywa, a zarazem pewność, że kwestie zostaną rozwiązane na czas.
 

Pozyskanie informacji często trwa zbyt długo

Szczególnie w kwestiach prawnych, pozyskanie informacji bywa czasochłonne. Tym bardziej, jeśli wymaga wiedzy prawniczej z pogranicza różnych dziedzin prawa. Najczęściej prowadzi to do jednej z dwóch sytuacji:

  • sprawa jest załatwiona, ale kosztem poświęcenia wielu innych, na które zwyczajnie zbrakło czasu,
  • sprawa nie jest załatwiona z uwagi na błędną interpretację przepisów.

Obie te sytuacje mogą doprowadzić do stanu, w którym poprawienie sytuacji post factum będzie wymagało znacznie większych nakładów.

Abonament prawny: w całości rozwiązuje ten problem. Czas potrzebny na pozyskanie informacji, jej interpretację i zaproponowanie sposobu zastosowania w danej sytuacji zostaje poświęcony przez kancelarię, nie przez Klienta.
 

Błędy i niedopatrzenia w umowach

Podobnie kwestia ma się przy sporządzaniu umów. Wielu małych przedsiębiorców (a często niestety również tych większych) zapomina, że umowa stanowi pewnego rodzaju wizytówkę firmy. Znaczna ilość literówek, pomyłek, czy wręcz błędów merytorycznych może skutecznie odstraszyć potencjalnego kontrahenta. Co gorsza, możemy podpisać umowę, która z uwagi na zawarte błędy jest dla nas bardzo niekorzystna.

Abonament prawny:
w całości rozwiązuje ten problem, ponieważ jest to jedno z podstawowych działań kancelarii realizowanych w ramach tej usługi.


 

Rezygnacja z odzyskiwania zobowiązań

Statystyki pokazują, że coraz więcej firm ma problemy z płynnością finansową z uwagi na dużą ilość nieopłaconych przez Klientów zobowiązań. Szczególnie narażone są małe firmy, w których nawet kilka przeterminowanych faktur może stanowić duży problem. Co ciekawe, właśnie te najmniejsze firmy najczęściej rezygnują z próby odzyskania należności. Kilka najczęstszych powodów to:

  • konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na należyte zajęcie się tą sprawą,
  • firmy windykacyjne nie są skore do zajmowania się małymi kwotami,
  • obawa o długi czas oczekiwania na postępowanie sądowe,
  • brak wiedzy, jakie prawa nam przysługują.

Abonament prawny: w całości rozwiązuje ten problem, ponieważ Klient może liczyć na pomoc kancelarii w ramach jednego z pakietów usług.


 

Ograniczone finanse

Małe przedsiębiorstwa działają bardzo zachowawczo jeśli chodzi o finanse. Na marginesie jest to bardzo słuszne. Najczęściej nie posiadają również środków na własny dział prawny, czy każdorazowe porady prawne w nawet najdrobniejszych sprawach. Podejmując decyzję, o jakie stanowisko rozszerzyć aktualny skład personelu, osoba odpowiedzialna za kwestie prawne będzie zapewne daleko w łańcuchu potrzeb. To również w większości przypadków jest dobrym rozumowaniem, ponieważ osoba zatrudniona na etat w przedsiębiorstwie powinna być potrzebna przez cały okres pracy. W przypadku kwestii prawnych rzadko mamy taką sytuację (przynajmniej w małej firmie). Najczęściej są to konkretne zadania i problemy, które należy rozwiązać.

Abonament prawny: jest znacznie tańczy niż własny dział prawny. Miesięczne koszty obsługi zaczynają się już od 1200PLN + VAT. Nie jest to nawet połowa minimalnej płacy przy zatrudnieniu pracownika na etat.


 

Warto wybrać odpowiedni zakres

Poszczególne pakiety abonamentowe różnią się zakresem działań oraz warunkami. Warto wybrać najbardziej korzystny dla danego biznesu.W przypadku wątpliwości, pracownicy kancelarii chętnie udzielą pomocy.

Komplet informacji oraz przedstawienie wszystkich pakietów znajduje się pod adresem: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/pakiety-uslug

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *