Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

5 oznak, iż możesz mieć problem z rozliczeniem z danym kontrahentem

Data aktualizacji: 19 sierpnia 2022

Każda sytuacja jest oczywiście nieco inna. Każda relacja z kontrahentem, biorąc pod uwagę szczegóły i przebieg współpracy, będzie nieco inna. Każdy rynek jest nieco inny. Jednak w znacznej części przypadków podstawowe zasady są niezmienne. Podobnie jest w kwestii problemów z rozliczeniami. Istnieje kilka sytuacji, w których powinna się nam zapalić czerwona lampka. Być może zwiększona uwaga przyczyni się do rozwiązania problemu od razu na początku. Poniżej prezentujemy 5 najczęstszych oznak, iż warto rozliczeniom z danym kontrahentem przyjrzeć się nieco uważniej. Zapraszamy do lektury.

Nietrzymanie się zasad

Jeśli współpraca z kontrahentem od początku nie układa się dobrze, jednak trudno znaleźć jednoznaczne źródło problemu, warto wykazać ostrożność. Szczególnie, jeśli kontrahent notorycznie nie dotrzymuje wcześniej ustalonych warunków współpracy. Jeśli normą są odstępstwa od ustaleń na wielu płaszczyznach, rozliczenia mogą okazać się kolejną z nich.
 

Stałe opóźnienia w płatnościach

Niestety dosyć często, szczególnie w przypadku umów rozliczanych okresowo, zdarza się, iż kontrahenci regulują płatności z pewnym opóźnieniem. Na początku jest to kilka dni, potem tygodni, następnie mamy sytuację, w której zawsze opóźniona jest co najmniej jedna lub dwie płatności. Jeśli w porę nie zareagujemy, może okazać się, iż będziemy mieli do czynienia z większym zatorem płatniczym lub kontrahent ośmielony możliwością odkładania płatności, zwyczajnie będzie kontynuował proces jeszcze dłuższego zwlekania z uregulowaniem zobowiązań.
 

Negocjowanie dodatkowych warunków

Tego typu sytuacje zdarzają się głównie (choć nie jest to reguła) w przypadku rozliczeń dotyczących usług. Kiedy zbliżamy się do finalnego rozliczenia, kontrahent próbuje negocjować dodatkowe ustępstwa z naszej strony często dając do zrozumienia, iż jest to warunek konieczny do uruchomienia przez niego płatności. Jest to oczywiście nieprawidłowe z punktu widzenia litery prawa. Jeśli bowiem dane warunki nie zostały określone na wstępie lub podpisana umowa nie reguluje możliwości ich dodania (oraz warunków, kiedy to następuje), kontrahent nie może wymagać realizacji dodatkowych prac (czy też dostawy towaru).
 

Opinie

Przed rozpoczęciem współpracy oraz okresowo w trakcie jej trwania warto monitorować opinię jaką kontrahent ma na rynku. Jeśli dochodzą do nas informacje, iż nie jest rzetelnym płatnikiem, warto trzymać rękę na pulsie. W zdobyciu takich informacji przydaje się również Internet. Coraz częściej bowiem wierzyciele zamieszczają informacje związane z zadłużeniami danego kontrahenta. W części przypadków jest to działanie mające na celu ostrzeżenie innych, w części ma to na celu nakłonienie kontrahenta do uregulowania zadłużenia.
 

Brak kontaktu

Ostatnim przypadkiem, z którym najczęściej mamy do czynienia jest nagły brak kontaktu. Oczywiście nie mówimy tutaj o zwłoce 1-2 dni w odpowiedzi na maile. Jeśli jednak korespondencja z kontrahentem odbywała się regularnie i w pewnym momencie się urwała, występują trudności w kontakcie telefonicznym, maile pozostają bez odpowiedzi, warto sprawą się zainteresować.
 

Czy warto rozpocząć działania prewencyjne od razu?

To pytanie, które bardzo często zadają sobie wierzyciele. Odpowiedź brzmi: TAK. Zarówno działania prewencyjne, jak i windykację (jeśli wcześniejsze działania nie przyniosą skutku) warto zacząć jak najszybciej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę skalę problemu i sytuację spróbować rozwiązać polubownie. Jeśli działania wstępne nie przynoszą skutku, warto rozpocząć windykację bezzwłocznie. Im dłużej dłużnik będzie zalegał ze spłatą zobowiązań tym trudniej będzie odzyskać środki.

Jeśli z różnym powodów procesem windykacji nie chcemy zająć się osobiście, takie działania można zlecić kancelarii prawnej. W przypadku chęci uzyskania pomocy ze strony naszej kancelarii, zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *