Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja długów, a opodatkowanie czynności komornika podatkiem VAT w praktyce.

Od 1 października 2015r czynności wykonywane przez komorników sądowych zostały opodatkowanie podatkiem VAT. W czerwcu 2015r Minister Finansów zmienił interpretację dotychczasowych przepisów (same przepisy co do zasady się nie zmieniły) uznając, że usługi komornicze będą obłożone podatkiem VAT. Co to oznacza w praktyce ?

W praktyce, o czym przekonałem się prowadząc windykację długów swoich klientów na etapie egzekucji oznacza to, że komornicy zaczęli uwzględniać w opłatach komorniczych podatek VAT i obciążają tym podatkiem dodatkowo dłużnika. Przykładowo wierzyciel wnosi o wyegzekwowanie przez komornika kwoty 100.000 zł. Od tej kwoty komornik, na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Tak więc komornik ustali swoje wynagrodzenie w kwocie 15.000 zł i do tej kwoty doliczy podatek VAT w wysokości 23%, który wyniesie dokładnie 3.450,00 zł. Dłużnik będzie musiał dodatkowo ponieść koszty związane z egzekucją w kwocie o ponad 3 tysiące złotych więcej niż przed zmianami w tym zakresie. Warto więc wziąć pod uwagę również i tą okoliczność w kontekście kosztów związanych z windykacją długu.

Od października komornicy muszą dodatkowo wystawiać faktury VAT od każdej, nawet najdrobniejszej wpłaty, która trafia do komornika.

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *