Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Wakacje – dobry czas na zmiany procedur windykacyjnych

Data aktualizacji: 21 czerwca 2024

Wakacje to dla wielu firm okres spowolnienia działalności biznesowej. To idealny moment, aby przyjrzeć się dotychczasowym procedurom i zastanowić się nad ich usprawnieniem. W artykule omówimy, dlaczego wakacje są dobrym czasem na wprowadzenie zmian w procedurach windykacyjnych, jak efektywnie wykorzystać ten okres oraz jakie korzyści mogą przynieść wprowadzone modyfikacje.

 

Podział roku w biznesie

W biznesie rok można podzielić na kilka kluczowych okresów:

  • intensywny czas pierwszego kwartału, kiedy to realizowane są nowe plany i budżety;
  • gorący okres drugiego kwartału, gdzie firmy często realizują najwięcej projektów;
  • letnie spowolnienie, które obejmuje trzeci kwartał;
  • czwarty kwartał, gdy domykane są ostatnie działania przed końcem roku.

Nie jest to oczywiście sztywna reguła. Dla przykładu, branża gastronomiczna w popularnych ośrodkach najwięcej pracy ma właśnie w trzecim kwartale.

Jeśli jednak spojrzymy na sektor B2B, najczęściej trzeci kwartał – szczególnie lipiec i sierpień – to momenty o mniejszej dynamice.
 

Chwila spowolnienia

Lato to czas, kiedy wiele branż notuje spadek aktywności. Pracownicy oraz kontrahenci często korzystają z urlopów. To właśnie ten okres spowolnienia warto wykorzystać do analizy i modyfikacji procedur windykacyjnych. Spokojniejszy okres pozwala na dokładne przyjrzenie się aktualnym metodom, ocenę ich skuteczności oraz wyznaczenie nowych celów. To również dobry moment na wdrożenie szerszych zmian, które wymagają dużych nakładów pracy zespołu. Wbrew pozorom, w wielu wypadkach, okres wakacyjny jest znacznie lepszy niż popularnie wykorzystywany w tym celu przełom roku.
 

Czas na porządki

Kiedy tempo pracy jest nieco wolniejsze, łatwiej znaleźć czas na zrobienie porządków w dokumentacji oraz analizę posiadanych systemów. To doskonała okazja, aby uporządkować wszelkie zaległości, przejrzeć umowy z kontrahentami oraz ocenić aktualne procedury windykacyjne. Warto także skonsultować się z zespołem, aby zebrać uwagi i sugestie dotyczące ewentualnych usprawnień.
 

Czas na testy

Letnie miesiące to również doskonały moment na testowanie nowych rozwiązań. Można wprowadzić pilotażowe projekty, przetestować nowe systemy informatyczne wspomagające windykację, a także sprawdzić różne podejścia do kontaktu z dłużnikami. Testy przeprowadzone w spokojniejszym okresie pozwolą na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ewentualnych korekt przed nadejściem bardziej intensywnego czasu pracy.
 

Wrzesień – nowe otwarcie

Wrzesień to miesiąc, w którym większość firm wraca do pełnej aktywności po okresie wakacyjnym. Wprowadzenie nowych procedur właśnie na początku września pozwala na płynne wdrożenie zmian. Pracownicy, klienci, dostawcy wracający z urlopów są wypoczęci i bardziej otwarci na nowe rozwiązania, co zwiększa szanse na skuteczne wdrożenie nowych procedur windykacyjnych. Również ewentualne błędy w procedurach lub pewne niedociągnięcia mogą spotkać się z lżejszą reakcją aniżeli w gorącym okresie, w którym firmy zwyczajowo pracują na pełnych obrotach.
 

Lepsze nastawienie kontrahentów

Koniec lata to także dobry moment na nawiązanie nowych relacji z kontrahentami. Po okresie urlopowym zarówno firmy, jak i ich partnerzy biznesowi są bardziej skłonni do rozmów i negocjacji. To doskonała okazja, aby przedstawić nowe zasady współpracy oraz windykacji, co może wpłynąć na poprawę płynności finansowej firmy.
 

Pomoc przy zmianie procedur

Wprowadzanie zmian w procedurach windykacyjnych może być skomplikowanym procesem, dlatego często warto skorzystać z pomocy. W przypadku chęci nawiązania współpracy, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Wakacje to idealny czas na przemyślenie i wprowadzenie zmian w procedurach windykacyjnych. Spowolnienie w biznesie pozwala na dokładną analizę i testowanie nowych rozwiązań, a powrót do pełnej aktywności we wrześniu stwarza doskonałą okazję do wdrożenia nowych procedur.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *