Data aktualizacji: 27 czerwca 2025
Umowy najmu, zarówno te dotyczące lokali mieszkalnych, jak i użytkowych, są codziennością w relacjach pomiędzy właścicielami nieruchomości a najemcami. Często jednak ich przedłużenie nie przebiega tak płynnie, jak by się tego oczekiwało. Czy właściciel może / powinien przedłużyć umowę, mimo że najemca nie reguluje opłat na czas? Jak najlepiej uregulować formalności? Czy warto zawrzeć aneks, czy raczej spisać nową umowę? W niniejszym artykule omówimy krok po kroku procedury przedłużania umowy najmu oraz powiązane z nimi kwestie, zwłaszcza pod kątem działań windykacyjnych.
Forma przedłużenia umowy jest wbrew pozorom istotnym aspektem mogącym mieć w przyszłości wpływ m. in. na prowadzone działania windykacyjne. Najczęściej mamy do czynienia z jednym z trzech przypadków:
Na potrzeby niniejszego artykułu omówimy pierwsze dwa przypadki. Przedłużenie milczące może prowadzić do wielu nieprzewidzianych sytuacji, które mogą mieć wpływ na sytuację prawną. Dalsze korzystanie z lokalu bez formalnego porozumienia nie daje również możliwości wprowadzenia zmian, które są przedmiotem dzisiejszego tekstu.
Najczęstszą formą przedłużenia najmu jest podpisanie aneksu do istniejącej umowy. Aneks powinien:
Zaletą aneksu jest jego prostota i ciągłość obowiązywania pozostałych postanowień umowy. W przypadku braku sporu między stronami i dobrej historii płatności aneks jest wygodnym rozwiązaniem.
Zawarcie nowej umowy jest wskazane w sytuacjach, gdy:
Zawarcie nowej umowy daje większą swobodę w kształtowaniu relacji najmu od nowa.
Przy okazji przedłużenia umowy warto zadbać o aktualizację podstawowych danych stron. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto również sprawdzić ponownie zgodność tych danych z dokumentami źródłowymi (np. dowodem osobistym). W pierwszej kolejności należałoby zaktualizować:
Wbrew pozorom zmiany podstawowych danych zdarzają się dosyć często. Szczególnie w przypadku najmu przedsiębiorcom. Warto zadbać, aby wszystkie dane były aktualne. W przypadku konieczności prowadzenia działań windykacyjnych, ułatwi to zarówno procedurę polubowną (np. z uwagi na posiadanie aktualnych danych kontaktowych), ale również windykację sądową (spójność dokumentacji, uniknięcie błędów formalnych, etc.).
Przedłużenie umowy to okazja do zmiany jej warunków. Często właściciele nieruchomości wykorzystują ten moment, aby:
W przypadku, kiedy mamy do czynienia z najemcą, który w przeszłości nie zawsze regulował terminowo swoje zobowiązania, warto wprowadzić bardziej precyzyjne zapisy regulujące kwestie zadłużenia.
Jeśli na ten moment występuje zadłużenie, w pierwszej kolejności warto określić, jakiego jest ono rodzaju. Jeśli to drobne, kilkudniowe zadłużenie związane np. z przesunięciem wypłaty itp., nie powinno być to problemem. Jeśli jednak mamy do czynienia z narastającym zadłużeniem, a nieterminowa płatność często się powtarza, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy czasem nie jest to moment do zakończenia najmu i nie przedłużania umowy. Jeśli jednak, umowa ma zostać przedłożona, warto wykorzystać ten fakt do dokładnego ustalenia wysokości zadłużenia, potwierdzenia powstania zadłużenia w tej wysokości przez dłużnika oraz ustalenia harmonogramu spłat. Są to dokumenty, które w przypadku późniejszej windykacji sądowej mogą okazać się bardzo pomocne.
Przedłużenie umowy najmu – choć pozornie proste – wiąże się z kilkoma kwestiami, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
W przypadku chęci uzyskania pomocy związanej ze sporządzeniem umowy najmu, jej przedłużeniem bądź windykacją, serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz