Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja należności z weksla krok po kroku

Data aktualizacji: 8 października 2021

Zabezpieczenie zadłużenia wekslem to coraz bardziej popularna metoda. Takie rozwiązanie ma bowiem wiele zalet. W niniejszym artykule postaramy się omówić zarówno podstawowe kwestie związane z wekslami, jak i procedurę windykacji należności z weksla.

Czym jest weksel?

Weksel to papier wartościowy, przy pomocy którego zabezpieczamy wierzytelność. Aby weksel był ważny, musi spełniać kilka istotnych warunków:

  • być sporządzony na piśmie,
  • być podpisany własnoręcznie,
  • zawierać nazwę – słowo „weksel”,
  • zawierać niezbędne informacje.

Niezbędne informacje:

  • termin płatności,
  • miejsce płatności,
  • bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy,
  • nazwisko osoby, na której rzecz ma zostać uiszczona opłata,
  • datę wystawienia weksla,
  • miejsce wystawienia weksla.

 

Jak przebiega windykacja z weksla?

Weksel stał się popularną formą zabezpieczenia długu m.in. z uwagi na szereg udogodnień dla wierzyciela z punktu widzenia ewentualnej windykacji. Szczególnie na późniejszym etapie – windykacji sądowej. Poniżej omówimy najistotniejsze kwestie w ujęciu poszczególnych etapów windykacji, ponieważ na każdym jej etapie weksel posiada swoje zalety.
 

Windykacja polubowna w przypadku weksla

W przypadku windykacji polubownej zmienia się niewiele, jeśli chodzi o samą procedurę odzyskiwania należności. Kontakt z dłużnikiem, czy to w formie telefonicznej, elektronicznej, czy tradycyjnej nadal jest wskazany. W dalszym ciągu przed skierowaniem sprawy do sądu powinniśmy w pierwszej kolejności przesłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty (załączając weksel). O ile procedura się nie zmienia, o tyle weksel znacznie ułatwia komunikację i pozwala uniknąć przeciągających się negocjacji i ewentualnych prób negacji powstania zadłużenia. Z uwagi na fakt, iż weksel jest dokumentem o ustandaryzowanej formie, która jasno wskazuje zarówno strony, kwoty, jak i terminy płatności, trudno dłużnikowi zasłaniać się niewiedzą, zawiłymi warunkami umowy, czy innymi dodatkowymi warunkami. Weksel znacznie upraszcza tego typu kwestie.
 

Windykacja sądowa w przypadku weksla

Wiele zmienia się jednak już na etapie sądowym. Wierzyciel ma prawo do skorzystania z postępowania nakazowego, które jak wiadomo jest szybsze i mniej kosztowne. Należy pamiętać, aby do wniosku sądowego załączyć oryginał weksla. Podczas posiedzenia niejawnego sąd bada treść weksla i jego autentyczność. Jeśli wszystko jest w porządku, sąd wydaje nakaz zapłaty, który jest wykonalny już po 14 dniach od upływu terminu przewidzianego na zapłatę (rygor natychmiastowej wykonalności).
 

Postępowanie egzekucyjne w przypadku weksla

Windykacja na tym etapie nie różni się zbyt od standardowej procedury. Poza jedną, istotną kwestią: wierzyciel może rozpocząć działania egzekucyjne już po upływie 14 dni. W praktyce oznacza to, iż dług możemy przekazać do odzyskania komornikowi znacznie szybciej niż w standardowym toku działań. Szczególnie w przypadku windykacji dłużników posiadających zobowiązania na rzecz wielu podmiotów, czas może okazać się kluczową kwestią.
 

Nie posiadasz weksla, nic straconego – pomożemy

Oczywiście brak weksla nie zamyka nam drogi do odzyskania należności w przypadku wystąpienia zadłużenia. W przypadku zadłużeń wynikających z umów, faktur, czy innych dokumentów procedura może być nieco bardziej skomplikowana, jednak końcowy sukces zależy najczęściej od dwóch najważniejszych czynników:

  • szybkości rozpoczęcia działań windykacyjnych,
  • skutecznej, wcześniej opracowanej i przemyślanej procedury działań.

Serdecznie zapraszamy do współpracy – chętnie służymy pomocą.

Zobacz również wersję video

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Komentarze

Zygmunt

31 sierpnia 2023

potrzebna pomoc w odzyskaniu długu od sp. zo.o. lub weksla

Kancelaria

1 września 2023

Szanowny Panie. Uprzejmie proszę o bezpośredni kontakt w tej sprawie. Telefonicznie: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *