Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

FAQ: Ile trwa windykacja?

Data aktualizacji: 10 lutego 2023

Ile trwa windykacja? To pytanie często przewija się nie tylko w pytaniach od potencjalnie zainteresowanych współpracą z kancelarią, ale również jest to jedna z bardziej popularnych niewiadomych w przypadku chęci rozpoczęcia samodzielnych działań lub np. szacowania ryzyka różnego rodzaju przedsięwzięć.

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to wbrew pozorom dosyć złożone pytanie.

Wstępne działania

Wstępne działania windykacyjne, a także prewencja (próba minimalizowania wystąpień sytuacji, w których windykacja będzie potrzebna) to pierwszy etap. Z oczywistych względów, trudno jest oszacować czas, jaki należy przeznaczyć na działania prewencyjne. Nie warto jednak bagatelizować tych kwestii. Niestety w wielu wypadkach powstałe zadłużenia po części są wynikiem błędnych decyzji po stronie wierzyciela. Kilka takich sytuacji:

  • brak monitoringu płatności,
  • brak konsekwencji w zarządzaniu poprzednimi zadłużeniami kontrahenta,
  • odkładanie działań na później,
  • brak spójnej strategii i konkretnych procedur pozwalających na minimalizację ryzyka wystąpienia zadłużenia.

 

Postepowanie polubowne

Postępowanie polubowne to tak naprawdę pierwszy etap właściwej windykacji. Obejmuje szereg działań mających doprowadzić do dobrowolnego uregulowania długu. W ramach tego etapu windykacji często dochodzi do podpisania z dłużnikiem porozumienia/ugody o spłatach ratalnych wcześniej uzgodnionych z wierzycielem.

Kiedy powinniśmy rozpocząć postępowanie polubowne: w zasadzie jak najszybciej. Kiedy procedury zabezpieczające nie przyniosły efektów, dłużnik nie reguluje zobowiązania, najczęściej dłuższa zwłoka jedynie zmniejsza szanse na szybkie rozwiązanie sprawy na kolejnych etapach.

Jak długo trwa postępowanie polubowne: jest to kwestia bardzo względna. Zależna od konkretnej sytuacji, powiązań z dłużnikiem dotyczących innych kwestii czy projektów, podmiotem realizującym windykację (samodzielnie, czy np. poprzez kancelarię prawną). Z pewnością nie powinniśmy dopuszczać do jej przedłużania w nieskończoność. Warto określić finalny termin, po przekroczeniu którego sprawa powinna zostać przekazana na drogę sądową.
 

Postępowanie sądowe

Postępowanie sądowe to nie tylko sama „sprawa sądowa”. Postępowanie to obejmuje również przygotowanie dokumentów do sporządzenia pozwu oraz złożenie pozwu w sądzie w celu uzyskania nakazu zapłaty lub wyroku. Ponadto po wydaniu korzystnego wyroku konieczne jest również wystąpienie o wydanie nakazu zapłaty w trybie upominawczym / nakazowym. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty lub wyroku wystąpienie o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Kiedy powinniśmy rozpocząć postępowanie sądowe: Jeśli postępowanie polubowne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, nie warto czekać w nieskończoność. Tym bardziej, że przygotowanie pozwu, zebranie dokumentacji, czy wreszcie oczekiwanie na sprawę sądową trwa. Na tym etapie (jeśli nie podjęto takiej decyzji na etapie postępowania polubownego) zdecydowanie warto rozważyć pomoc wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, aby uniknąć np. odrzucenia pozwu z powodu błędów formalnych.

Jak długo trwa postępowanie sądowe: Obecnie jest to bardzo trudne do oszacowania. Zależy to od wielu czynników. m.in.:

  • stopnia obłożenia sądów,
  • potencjalnych odwołań dłużników,
  • potencjalnych zgłoszeń sprzeciwu dłużników,
  • konieczność przedstawienia dodatkowych materiałów.

 

Postępowanie komornicze

Postępowanie komornicze wbrew pozorom wymaga działań również ze strony wierzyciela (lub kancelarii reprezentującej wierzyciela). Postępowanie egzekucyjne obejmuje również m.in. przygotowanie dokumentów i informacji o dłużniku koniecznych do wszczęcia egzekucji. W przypadku tego postępowania, może być ono rozpoczęte, kiedy posiadamy tytuł egzekucyjny z nadaną klauzul wykonalności.

Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne: W przypadku możliwości zajęcia całości należności bezpośrednio z konta dłużka, czynności takiej zwykle nie trwają długo. Jeśli w grę wchodzi poszukiwanie majątku dłużnika oraz konieczność jego spieniężenia (np. sprzedaży nieruchomości), może to potrwać wiele miesięcy.
 

Jak można skrócić czas windykacji i poprawić skuteczność?

Najważniejsza jest prewencja – przeciwdziałanie samemu wystąpieniu długu. Jeśli do zadłużenia już dojdzie, warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą znacznie przyspieszyć moment odzyskania należności:

  • nie warto zwlekać z działaniami,
  • raz poczynione ustalenia z dłużnikiem nie powinny być po raz kolejny negocjowane,
  • warto przeanalizować opłacalność outsourcingu działań windykacyjnych – np. na rzecz kancelarii prawnej,
  • nie powinniśmy akceptować cyklicznych opóźnień w płatnościach (mają tendencję do wydłużania się w każdym cyklu),
  • pamiętajmy, iż głównym celem windykacji jest odzyskanie należności (skuteczność),
  • monitorujmy płatności (automatycznie lub półautomatycznie),
  • nie bójmy się zakończyć współpracy z notorycznym dłużnikiem.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *