Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

5 najważniejszych zalet stałej obsługi prawnej

Data aktualizacji: 27 października 2023

Opieka prawna na zasadzie stałej współpracy to coraz bardziej popularna usługa. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Szczególnie w czasie tak szybko zmieniających się przepisów i interpretacji. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja wymaga szybkiej reakcji i dostosowania do nowej rzeczywistości. Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych zalet takiego rozwiązania:

Stałe wsparcie prawne

Jedną z najważniejszych zalet jest niewątpliwie sposób realizacji takiej opieki. Jest to działanie stałe. Przedsiębiorca czy osoba prywatna w każdej chwili może zwrócić się do kancelarii o pomoc w rozwiązaniu problemu prawnego bądź wytłumaczeniu wątpliwej kwestii. Co istotne, wymaga to jedynie telefonu lub przesłania jednej wiadomości z zapytaniem. Nie tracimy czasu na znajdowanie odpowiedniego prawnika, negocjację ceny, opis naszej sytuacji. Wszystkie pozostałe informacje kancelaria najczęściej już posiada. Umożliwia to uzyskanie znacznie szybszej i bardziej precyzyjnej odpowiedzi.

Takie rozwiązanie pozwala również na uniknięcie wielu niedomówień i drobnych pomyłek wynikających z niepełnego obrazu przedstawionej sytuacji.
 

Oszczędność czasu

W szczególności mówimy tu o oszczędności czasu pracowników przedsiębiorstwa lub samej osoby zainteresowanej uzyskaniem porady. Najczęściej bowiem proces decyzyjny w przypadku braku stałej opieki prawnej wygląda następująco:

  • pojawia się problem prawny,
  • pracownik firmy (jeśli dotyczy to przedsiębiorstwa) zostaje oddelegowany do znalezienia rozwiązań, rezygnując tym samym z realizacji innych (często ważniejszych z punktu widzenia firmy) prac,
  • pracownik (lub sama osoba zainteresowana) musi znaleźć czas na wykonanie tego zadania,
  • dostępne w Internecie lub innych publikacjach materiały nie są pełne (szczególnie w przypadku nowych kwestii lub spraw specyficznych dla danej branży), zawierają nieaktualne informacje (nie biorą pod uwagę najnowszych zmian w przepisach, wdrażanych dyrektyw, czy publikowanych interpretacji) lub są wręcz błędne,
  • po zapoznaniu się z dostępnymi materiałami zostaje obrana jedna z 3 dróg:
    • Z uwagi na skomplikowanie sprawy, konieczna jest porada prawna doświadczonego prawnika. Rozpoczyna się proces poszukiwania oraz wyboru kancelarii prawnej, przekazanie dokumentów wstępnych oraz kluczowych informacji, dodatkowe wyjaśnienia (kancelaria nie posiada wcześniejszej wiedzy na temat sytuacji przedsiębiorstwa)
    • Kierujemy się interpretacją własną na podstawie niepełnych informacji (licząc, że jest ona prawidłowa). W praktyce często niestety zdarza się, iż wdrożone rozwiązanie nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami, co w najlepszym wypadku prowadzi do konieczności wprowadzenia kolejnych korekt.
    • Z uwagi na brak odpowiednich materiałów rezygnujemy z działań, delegujemy je do kolejnych osób, odsuwamy w czasie. W przypadku sytuacji, w których możemy pozwolić sobie na nie podjęcie decyzji ceną takiego działania jest jedynie koszt utraconych szans. W wielu wypadkach jednak, niepodjęcie decyzji jest również w pewien sposób jej podjęciem bowiem skutki tego działania mają wpływ na funkcjonowanie firmy (np. brak reakcji na konieczność wprowadzenia zmian wynikających ze zmienionych przepisów).

Cały proces jest niestety czasochłonny i w dużej części przypadków kończy się w najlepszym wypadku niepełnym sukcesem. Znacznie częściej może oznaczać jednak wymierne straty dla przedsiębiorstwa.
 

Stałe koszty

Stałe, z góry ustalone koszty miesięczne pozwalają na znacznie lepsze budżetowanie wydatków. Zarówno w przedsiębiorstwach, jak i wydatków domowych (jeśli stała opieka prawna dotyczy osoby prywatnej). Dodatkowo warto zauważyć, iż stały koszt miesięczny jest najczęściej niższy niż np. kilka porad prawnych w miesiącu (lub nawet jedna, skomplikowana). Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, których kondycja zależy w dużej mierze od działań i dochodów sezonowych. Wydatki, które można zaplanować i ująć w budżecie przedsiębiorstwa są znacznie bardziej korzystne z punktu widzenia stabilności jego funkcjonowania.
 

Spójność działań i opinii

Jest to jedna z największych zalet tego typu współpracy. W przypadku działań nieregularnych, szczególnie w przypadku korzystania z porad różnych kancelarii, informacji z Internetu, czy innych osób działających w danej branży, pojawia się problem zachowania spójności działań. Każda pojedyncza kwestia prawna jest rozpatrywana indywidualnie – w oderwaniu od całego ekosystemu przedsiębiorstwa oraz poprzednio podjętych działań oraz planów na przyszłość.
W przypadku stałej obsługi prawnej problem ten zostaje wyeliminowany. Kancelaria dokładnie znająca od dłuższego czasu sytuację prawną przedsiębiorstwa, która opiniowała już wiele jej decyzji, dokumentów czy innych działań, udziela porad prawnych biorąc te wszystkie elementy pod uwagę. Przepisy prawa są jedne, jednak ich zastosowanie może diametralnie różnić się w zależności od konkretnej sytuacji danego podmiotu. Rozwiązanie zastosowane w przypadku jednego podmiotu niekoniecznie okaże się skuteczne w przypadku innego.
 

Przejrzyste zasady

Przejrzyste zasady współpracy to często niedoceniana kwestia, której jednak nie powinniśmy pomijać. Każdorazowe ustalanie zasad współpracy jest nie tylko czasochłonne, ale również może powodować inne problemy, jak:

  • różnice w rozumieniu zakresu działań,
  • odłożenie rozwiązania problemu prawnego do momentu ustalenia zasad współpracy,
  • nierozwiązanie w ogóle problemu prawnego z uwagi na brak czasu na znalezienie odpowiedniej kancelarii i ustalenie warunków,
  • konieczność modyfikacji ustaleń w trakcie analizy przedmiotu sprawy.

Tego typu problemy nie występują w przypadku stałej obsługi prawnej, w której z góry ustalane są zasady współpracy na cały czas obowiązywania umowy. Dla Klienta jest to znaczne ułatwienie. W takim przypadku rozwiązanie problemu prawnego to często kwestia wysłania jednej wiadomości z pytaniem bądź dokumentem do analizy. To wszystko. Bez negocjacji, ustaleń dodatkowych, opisu sytuacji przedsiębiorstwa i długiej wymiany korespondencji. Wszystko w zgodzie z wcześniej przyjęta procedurą.

 

Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę

Powyższe pięć kwestii stanowi swego rodzaju rdzeń zalet. Nie oznacza to jednak, iż z tej formy współpracy nie płynie wiele innych korzyści. Oto przykłady:

  • dostępność,
  • wiedza prawna i lata doświadczenia,
  • monitoring zmian prawnych,
  • szybka reakcja na wprowadzane zmiany,
  • oszczędność zasobów własnych przedsiębiorstwa.

Szczegółowe informacje na temat abonamentów prawnych możecie Państwo znaleźć również na podstronie kancelarii dostępnej https://www.staniszewski-kancelaria.pl/pakiety-uslug
 

 

Kontakt z kancelarią

W przypadku pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 8

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *