Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Obsługa prawna firm – konieczność czy zbytek…

Na wstępie chciałbym wyjaśnić, iż spotykam się ostatnio z częstym pytaniem: „czy według mnie w obecnych realiach rynku każda firma powinna korzystać z pomocy kancelarii prawnej lub przynajmniej dobrego prawnika”. Odpowiedź na to pytanie wydawać by się mogła oczywista, bo jak przyjąć statystycznie, co druga firma w kraju wcześniej czy później wpada w kłopoty prawne, chociażby związane z windykacją długów, nie mówiąc już o bieżących problemach prawnych, związanych z działalnością gospodarczą.

Powyższe wynika m.in. z zawiłości wielu przepisów, nie tylko prawa materialnego, ale również procedury cywilnej. Złożoność procesów prawnych coraz częściej zmusza nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe firmy do związania się na stałe z dobrą kancelarią prawną w ramach stałej obsługi prawnej.

Pomoc specjalistów prawników może okazać się nieoceniona zarówno w momencie, gdy konieczna jest reprezentacja firmy przed sądem lub organami egzekucyjnymi, jak i w bieżącej działalności firmy. Najczęściej w ramach obsługi prawnej firmy spotykam się z koniecznością sporządzania i opiniowania umów handlowych, korporacyjnych, sporządzania opinii prawnych, informacji dla klientów, analizy umów pod kątem ryzyka prawnego, tworzenia dokumentów korporacyjnych z zakresu prawa handlowego oraz z zakresu szeroko rozumianego prawa gospodarczego. Są to problemy z którymi boryka się wiele firm w codziennym funkcjonowaniu.

Niewątpliwie współpraca z kancelarią prawniczą daje pewność klientowi, iż nie zaskoczą go nieprzewidziane konsekwencje we współpracy z kontrahentami, a możliwe ryzyko będzie wyeliminowane przez prawników kancelarii prawnej. Mam świadomość, że korzystanie na bieżąco przez firmy z pomocy prawnej kancelarii prawniczej nie jest jeszcze na polskim rynku rzeczą tak naturalną, jak w innych krajach, zaś do prawnika udajemy się w ostateczności lub w momencie, gdy sprawa jest już tak zawiła i skomplikowana, że niewiele można z nią zrobić. Jednak odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest otwarta i każdy przedsiębiorca niezależnie czy prowadzi działalność jednoosobowo czy też w formie spółki powinien skalkulować czy taka współpraca jest dla niego zbytkiem czy koniecznością.

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *